Még néhány gondolat a kérdésekhez

A nők és férfiak közötti – az ágazatinál nagyobb – bérrésnek (mint ahogy az előző moduloknál már megtapasztaltuk) számos oka lehet. Ebben az esetben vizsgáljuk pl. a nők/férfiak arányát a vállalatnál, a munkavállalók korcsoporthoz való hovatartozásának megoszlását, az iskolázottság és a munkakör, beosztás megfelelőségét, a vállalat nagyságát, stb.

A vállalati béreknek az ágazati átlagnál alacsonyabb volta esetén vizsgáljuk a vállalati eredményeket, a munkaszervezést, a piacot (vállalati marketinget), a termékstruktúra megfelelőségét és a termékek minőségét, a termelékenység (egy munkavállalóra és/vagy az egy munkaórára eső termék) nagyságát és dinamikáját, a munka intenzitását, a munka szervezését, stb.

Nem elhanyagolható a szakszervezet súlyának és szerepének elemzése sem a béralku során: van-e elegendő nyomásgyakorló képessége, illetve ezt hogyan lehet növelni. Megjegyezzük, hogy az európai kutatások azt bizonyítják, hogy a szakszervezetek nyomásgyakorló képessége a szakszervezeti koncentrációval egyenes arányban nő. Az un. kétcsatornás modellek esetében (mint amilyen a hazai is), az üzemi tanácsok és a szakszervezetek szoros együttműködése (nemegyszer perszonáluniója) a szakszervezetek alkuképességét erősítő tényező.