A bérbarométer minta nemek szerinti jellemzői

 

A minta nemek szerinti jellemzői, azaz a nők és férfiak csoportjának összetételéből fakadó sajátosságok alapvetően fontosak a nők és a férfiak bérdifferenciája szempontjából!

A Bérbarométer minta főbb jellemzői és nemek szerinti eltérései
Területi eltérések

Erőteljes területi eltérések tapasztalhatóak a nők és a férfiak foglalkoztatási aktivitását illetően: az aktív korú nők foglalkoztatási aktivitása 55-45% között ingadozik Magyarországon (Közép-Magyarországi Régióban 55%, az Észak Alföldi Régióban 45%).
Szektoriális eltérések


A férfiaknak több mint háromnegyede dolgozik a versenyszférában, és csupán 20 százalékuk a közszférában. A nőknek jóval kisebb hányada, 66 százalék dolgozik a versenyszférában. A közszférában dolgozó nők aránya másfélszer nagyobb az itt dolgozó férfiak arányánál.

„Nőies” és „férfias” ágazatok

„Nőies” ágazatok: egészségügyi, szociális ellátás; pénzügyi szektor, oktatás.
„Férfias” ágazatok: fafeldolgozás, építőipar, mezőgazdaság, bányászat, gép, berendezés gyártása, villamos-gép és járműgyártás és a máshová nem sorolt feldolgozóipar.


Nőies” és „férfias” foglalkozási csoportok

• „Nőies” foglalkozási csoportok: Irodai és ügyviteli (ügyfélforgalmi) jellegű foglalkozások; Egyéb, felsőfokú vagy középfokú képzettséget igénylő foglalkozások
• „Férfias” foglalkozási csoportok: Mezőgazdasági és erdőgazdálkodási foglalkozások és a Gépkezelők, összeszerelők, járművezetők

Alkalmazott/vállalkozó
A nők inkább alkalmazottak, mint vállalkozók: nők inkább a hagyományos alkalmazotti foglalkoztatást választják, és kisebb mértékben vállalkoznak.
Iskolai végzettség szerinti differenciák
Iskolai végzettség: a férfiak aránya egyetlen csoportban, a szakmunkásképzőt végzetteknél haladja meg a nőkét. A nők jól képzettek.


Fizikai/szellemi dolgozó
A fizikai munkások között nagyobb arányban találunk férfiakat, mint nőket.
A szellemi, adminisztratív munkakörben dolgozók nők aránya több mint kétszerese a férfiakénak arányának (48 százalék a férfiak 24 százalékával szemben).


Beosztott/vezető
A vezető beosztású férfiak aránya (15 százalék) csaknem kétszerese az ilyen beosztású nők arányának (8 százalék).
Iskolai végzettség/munkakör


Vezetői beosztás
Az egyetemet végzett nőknek nagyobb esélyük van a vezető állásra, mint a férfiaknak, a Bérbarométer adatbázis szerint 42%-uk vezető, szemben a férfiak 36%-ával. A főiskolát végzettek esetében viszont a nők 17%-a, a férfiaknak viszont 31%-a vezető. A főiskola tehát kevéssé garantálja a nők számára a vezetői beosztásba kerülést, mint a férfiak esetében.


Iskolai végzettség/munkakör
Szellemi adminisztratív munkakör
Az érettségizettek körében a nők javára billen a mérleg az elért munkahelyi státuszt illetően: az érettségizett nők több mint fele szellemi, adminisztratív munkakörben dolgozik. Az érettségizett férfiak 42 százaléka viszont fizikai munkát végez.


Egyéni karrier/ munkahelyváltások száma
A férfiak 19, a nők 20 százaléka még egyszer sem változtatott munkahelyet, vagyis jelenleg is azon a munkahelyen dolgozik, ahol először munkába állt. A férfiak fele, a nőknek valamivel több, mint a fele legfeljebb kétszer változtatott eddig munkahelyet.


Gyermekes/gyermektelen
A nők 75 százalékának, a férfiak 71 százalékának van gyermeke. A gyermeküket egyedül nevelő nők 16 százalékponttal többen vannak, mint a férfiak. A többgyermekesek között is magasabb a nők aránya, mint a férfiaké. Ez jelentősen megnehezíti a munkában való helytállást, és rontja a munkaerő-piaci flexibilitást.

A BérBarométer kutatások szerint a gyermek léte az egyik leginkább hátrányt okozó tényező a fizetési különbségek kialakulásában.